TIPY A RADY PRE ZAČÍNAJÚCICH MALIAROV

Ponúkam vám tipy a rady ohľadom olejových farieb, na čo sa používa ľanový olej a terpentín, ako si správne vybrať paletu a štetce a mnoho ďalších užitočných rád.

olejove-farby-pebeo

Olejové farby

Olejové farby si vyberáme podľa toho, či radi miešame farby. Vtedy si kúpime len základné farby, ktorých je menej v základnom balení, alebo si kúpime sadu napríklad trinástich farieb. Ak radi miešame farby a vieme ako na to, napríklad: žltá + modrá = zelená, modrá + červená = fialová, modrá + zelená = tyrkysová, žltá + červená = oranžová, červená + biela = ružová, čierna + biela = šedá, okrovú farbu dosiahneme: žltá + hnedá + červená. Ak chceme dosiahnuť bledší odtieň pridáme do nej bielu. Ak si kúpime väčšiu sadu olejových farieb máme väčšie možnosti, lebo ak miešame tmavomodrú s tmavozelenou, výsledný efekt je rozdielny ako keď namiešame tmavomodrú s bledozelenou. Ja si kupujem olejovú sadu Louvre, kde je 13 farieb po 20 ml značky Lefranc and Bourgeois, ktorá obsahuje tieto odtiene: žltá citrónová, kadmium žlté, červená základná, karmínová, modrá základná, ultramarín modrý, zelená svetlá, zelená mokrá, oker svetlý, umbra pálená, siena pálená, čierna kostná, beloba titanovo – zinková.

olejove-farby-louvre

Sada je vyrobená vo Francúzsku. Olejové farby je najlepšie kupovať v umeleckých potrebách vo vašom meste, alebo v papiernictve alebo v najhoršom prípade cez internet. Dbajte na to, že váš obraz bude schnúť niekoľko týždňov alebo aj mesiacov a to záleží na tom, či použijete vo farbách ľanový olej alebo terpentín. Pri minutí jednej farby, ktorú používate najviac, (v mojom prípade biela a potom čierna) je možné si dokúpiť tú istú značku po jednej farbe (ak to váš predajca ponúka), nemusíte hneď siahať po ďalšej sade olejových farieb.

Ľanový olej

Ak plánujeme na maľbe pracovať niekoľko týždňov alebo mesiacov, či rokov, pridávame do olejových farieb ľanový olej, ale nie vždy. Je nepísané pravidlo, že aj keď obraz vyschne, môžeme na ňom ďalej pracovať aj po dlhšom čase. Maľba takto pomaly schne a môžeme sa k rozrobenému obrazu vracať aj po dlhšej dobe. Ľanový olej je za studena lisovaný olej a je najpoužívanejším mastným olejom na riedenie olejových farieb.

Terpentín

Terpentínový je v umeleckých potrebách o niečo drahší ako keď si ho kúpime napríklad v predajni, na predaj farieb určenej. Používa sa pri maľbe olejovými farbami pri riedení farby. Ak chcete dosiahnúť hrubšiu vrstvu, môžete maľovať farbami bez použitia terpentínu. Ak ste doteraz maľovali len temperou, akrylovými alebo vodovými farbami, tak ste používali vodu a tu je tá pointa, že pri maľovaní olejovými farbami sa namiesto vody používa terpentín. Je to také isté maľovanie, len náš čuch nie je zvyknutý na novú vôňu, ale časom si zvykne. Terpentínom taktiež čistíme štetce a ak nám nejde olejová farba z rúk, tak aj ruky. Na ruky však postačí aj horúca voda s mydlom. Terpentín je najpoužívanejším maliarskym prípravkom pri olejomaľbe.

Paleta

Paletu si v každom prípade kúpte drevenú, dobre vykrojenú, aby sa vám dobre držala v ruke. A podľa toho, či ste pravák alebo ľavák. Farba na palete žije a dobre znáša drevo. Paleta nemôže byť umelohmotná. Veľkosť palety si vyberte, podľa toho, čo plánujete maľovať a myslíte aj na budúcnosť. Ja osobne mám rada malú paletu a maľujem veľké obrazy, tak rozmerov meter na meter a viac a vystačí mi. Paleta, ktorá sa používa na maľovanie olejovými farbami sa neumýva vodou. Oškrabe sa špachtľou, ale ak plánujete maľovať často, tak si farbu na palete môžete nechať pre ďalšie maľovanie. V dnešnej dobe si môžete kúpiť paletu na ktorej je pripevnená malá nádobka alebo aj dve, v ktorých môžete mať terpentín alebo ľanový olej. Nádobku na terpentín alebo ľanový olej si zvoľte podľa vašich vlastných potrieb.

Špachtľa

Špachtľa sa používa na miešanie farieb, ale aj na maľovanie obrazov namiesto štetca. Špachtľou sa mieša farba jednoducho, dve alebo viac farieb si namiešate do požadovaného odtieňa, obtriete špachtľu o paletu a môžete začať maľovať štetcom. Kto chce mať hutnejšiu maľbu a chce vytvoriť 3D efekt nepoužije pri maľovaní štetec, ale nanáša farbu priamo z palety na plátno špachtľov, alebo iný podklad, na ktorý hodlá maľovať. Ak plánujete špachtľou miešať farby, postačíte si s jednou, ak plánujete so špachtľou maľovať, odporúčam kúpiť si viac veľkostí. Špachtľa by mala byť s pružnou čepeľou a drevenou lakovanou rúčkou. Špachtľa na maľovanie obrazov nie je murárska špachtľa, ktorá sa používa v stavebníctve. Jedná sa o umeleckú, maliarsku špachtľu.

Štetce

Do štetcov rozhodne investujte viac peňazí. Oplatí sa mať dobré štetce. Povedala by som, že najlepšie sú sady. Štetce môžu byť prírodné alebo syntetické, môžu mať krátky vlas alebo dlhší vlas, môžu byť s tvrdými alebo mäkkými vlasmi. Okrúhle, ploché, ploché zaoblené, vejárovité atď., je na vás, aby ste si pri kúpe pozreli a spomenuli si akými štetcami sa vám dobre maľovalo napríklad temperou. Ja si zatiaľ vystačím so sadou s troma štetcami, aj keď mám doma niekoľko desiatok štetcov, na tieto nedám dopustiť. Keď som raz začala sadu štetcov používať na maľbu olejovými farbami, už som s nimi nemaľovala inými farbami, napríklad temperou alebo akrylom. Aj na rúčke záleží, či je drevená alebo plastová a akej je dĺžky. Riaďte sa heslom „aby sa mi dobre štetec v ruke držal“. Štetce neumývajte horúcou vodou, ani ich nenechajte po dokončení diela stáť v pohári s terpentínom.

Plátno

Plátno musí byť upravené na maľbu olejovými farbami, to znamená, že podklad na plátne si buď nanesieme my (bielou farbou), alebo si ho už kúpime pred pripravené . Plátno môžete kúpiť na metráž, ktoré musíte napnúť napínacími lištami. Alebo ako ja kúpiť si napríklad šepsované plátno na lepenke. V obchode kde plátno budete kupovať sa informujte, či už je pripravené na maľbu, alebo je potrebné ho ešte pred začatím maľovania namaľovať. Veľkosť plátna je na vás, platí, čím je väčšie plátno, tým je aj drahšie. Ďalšou možnosťou je maľovať na dosku nazývanú sololit. Tú ak nemáte doma, alebo nemáte po ruke majstra, ktorý ju má v dielni, je možné zakúpiť napríklad v Baumaxe, alebo v niektorých stolárskych dielňach u malovýrobcov. Tiež si rozmyslite, či si kúpite sololit, ktorý budete maľovať bielou farbou z obidvoch strán, aby sa sololit neohýbal, alebo si kúpite už bielu dosku, ktorá je pripravená na maľbu. Ďalšou možnosťou je maľovať na kartón, ktorý musí byť tiež biely, inak by vám presvital, takže pred maľbou je nutné ho namaľovať. Napríklad vo Farby Laky si môžete kúpiť bielu olejovú farbu, pýtajte si tú najbelšiu, pretože nie je biela farba ako biela farba. Najčistejšia biela je označovaná číslom 1000. Niektorá je dožlta, iná dosiva, preto je vhodné používať najbelšiu, ktorú v predajni majú. Jednou z najlacnejších možností je maľovať na výkres, avšak maľba stráca na hodnote, pretože nie je na pevnom podklade. Je na vás, ktorú z možností si vyberiete. Samozrejme maľovať sa dá aj na iné povrchy akými sú sklo, kov, látka atď. avšak na tieto podklady sa kupujú aj farby priamo na konkrétny podklad. Damarový lak záverečný Ja používam damarový záverečný lak na zafixovanie maľby, nasprejujem obraz lakom, samozrejme až po vyschnutí olejových farieb a ešte niekoľko týždňov nechám schnúť damarový záverečný lak. Farby vystúpia, sú sviežejšie a obraz po zafixovaní dlhšie vydrží. Je viac druhov záverečného laku, najpoužívanejšími sú matný a lesklý.

Handrička

Handrička je dobrá pomôcka. Osobne si nastrihám cca 10 kúskov látky, ktorá dobre pije, napríklad bavlna, na štvorčeky rozmerov 12×12 cm a v strede ich zošijem gombíkom. Handričku využijete pri čistení štetcov alebo špachtlí. Maliarske stojany Maliarske stojany sú ateliérové, plenérové, stolové, dekoratívne, alebo si môžete zadovážiť rysovaciu dosku. Ak plánujete maľovať malé obrazy, snáď si postačíte aj so stolom vo vašom malom ateliéri. Knihy Ak ste začiatočník, môžete si kúpiť knihu pre vašu tvorbu. Na trhu je množstvo kníh zaoberajúcich sa napríklad: pastelom, akvarelom, kreslenie portrétov, atď. alebo si jednoducho požičajte v knižnici. Niekedy je najjednoduchšia cesta tá najlepšia a snáď by ste mohli tvoriť tak ako to cítite.

Skicár, ceruzka, guma

Niektorý umelci nakreslia kopec skíc, kým sa pustia do obrazu. Takže základom každej maľby by mala byť skica, návrh nakreslený ceruzkou, najlepšie mäkkou a k tvorbe sa vám hodí aj guma. Štruktúru mušle som skúmala pol roka, pokým dostala podobu, ktorú zverejňujem na internete. Najskôr som mala návrhy nakreslené ceruzkou na výkrese, neskôr maľby temperou a na záver pred nanesením mušle na plátno som vyberala s pomedzi malieb tú, ktorá by sa najviac hodila na enkaustiku. Avšak nie vždy sa to dá. Napríklad pri obrazoch, ktoré maľujem krátkymi ťahmi štetca, „idem naostro“ to znamená, že na sololit si ceruzkou načrtnem ako by sa asi obraz mohol uberať. Až pri maľovaní dostáva obraz podobu a vyvíja sa tvorbou v danom momente.

musla-enkaustika

Enkaustika

Enkaustika je maliarska technika, pri ktorej sa využívajú olejové farby a včelí vosk. Na paletu si nanesiete olejové farby a rozohriaty včelí vosk. Ten si pred použitím pripravíte tak, že nad parou ho rozpustíte, ihneď pridáte terpentín, môže byť aj damarový lak a nanášate na plátno špachtľou. Na internete môžete nájsť rôzne návody na You Tube, kde sa používa aj žehlička. Na našom trhu sa už dajú zohnať umelecké potreby na enkaustiku.Naparovacou to rozhodne neskúšajte.

enkaustika-sk

Opíšem dva spôsoby ako si vytvoriť obrázok enkaustikou. V prvom rade napíšem postup. Na žehličku si nanesiete farebný vosk tak, aby vám nestekal. Podľa svojej fantázie nanášate na papier. Ak potrebujete, utrite si žehličku vrstvou papierovej servítky alebo papierovej kuchynskej utierky. Dokončite tak, že obrázok vyleštíte servítkou, aby sa obrázok pekne leskol. Teraz k prvému spôsobu: na trhu sú originál umelecké potreby na enkaustiku. Originál žehlička, farebné vosky a papiere na enkaustiku a iné potreby. Týmito potrebami si zaručíte krásne obrázky a po vyleštení sa budú pekne lesknúť. Neostanú vám biele miesta. Ak však chcete ušetriť môžete použiť lacnejšiu formu, avšak tá vám nezaručí taký výsledok ako s originál umeleckými potrebami na enkaustiku. A tu je druhý spôsob: žehličku použite starú, ktorú doma nájdete – nie naparovaciu, lebo vosk by vošiel do dier a pokazili by ste si naparovaciu žehličku. Lenže tieto staré žehličky sú zväčša nie rovné a tak vám pravdepodobne ostanú biele miesta. Nezabudnite, že žehličku môžete nastaviť maximálne na silón, aby ste nespálili vosky alebo papier. Vosk zoženiete za badateľ a to olejové voskovky, avšak pri záverečnom leštení ostanú obrázky matné. Dbajte, aby ste pracovali čisto, lebo napríklad pri tvorbe pohľadníc by ste si mohli zašpiniť voskom aj tie miesta papieru, ktoré nechcete. Papiere vyberajte radšej tvrdšie ako výkres, alebo potom originálne papiere na enkaustiku. Môžete použiť aj iný podklad. Prajem veľa chcenia do tvorby.

Uhlíky, pastel, tuše a pierka, grafitové ceruzky, pastelky atď. vám ukážu, čím všetkým môžete tvoriť.

Prajem plodné dni a ak vás okolie neocení, podľa vašich predstáv, neúfajte, tvorte sebe pre radosť a diela môžete vystavovať a predávať aj na týchto stránkach, veď vždy sa jedná o umelecké dielo. Ako by povedal môj priateľ a pred ním slávny človek: „najvernejší obraz moderná doba zachytáva fotoaparátom“ preto my tvorme tak ako to cítime.